Zwolnienie na dziecko ile dni? | Wszystko, co musisz wiedzieć

przez | 23 października, 2023

Zwolnienie na dziecko ile dni? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zwolnienie lekarskie na dziecko to temat, który dotyczy wielu rodziców. Często zdarza się, że maluch zachoruje i wymaga opieki. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego, aby móc zatroszczyć się o swoje dziecko. Ale ile dni zwolnienia przysługuje na opiekę nad dzieckiem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule. Dowiedz się więcej o zwolnieniu na dziecko ile dni!

Zwolnienie na dziecko ile dni?

Zwolnienie na dziecko ile dni wynosi?

Zgodnie z przepisami prawa, na opiekę nad chorym dzieckiem przysługuje rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub rodzeństwu zwolnienie lekarskie w przypadku konieczności sprawowania opieki medycznej. Zwolnienie na dziecko ile dni zależy od wieku malucha oraz rodzaju choroby.

Zwolnienie na dziecko do lat 14

Dziecko w wieku do 14 lat jest zwolnione na określoną ilość dni w roku. Zgodnie z obowiązującym przepisem, przysługuje rodzicom 33 dni zwolnienia na dziecko rocznie. Jednakże, ta liczba może ulec zmianie w zależności od sytuacji indywidualnej i potrzeb opieki nad dzieckiem.

Zwolnienie na dziecko powyżej 14 lat

Jeżeli dziecko ma już powyżej 14 lat, to opiekun prawny może otrzymać 14 dni zwolnienia na dziecko w roku kalendarzowym. W niektórych sytuacjach, np. w przypadku poważnej choroby dziecka, może zostać przedłużony okres zwolnienia.

Warunki uzyskania zwolnienia lekarskiego

Aby otrzymać zwolnienie na dziecko ile dni, istnieją pewne warunki, które należy spełnić:

  1. Dziecko musi być uczniem, uczęszczać do przedszkola lub mieć mniej niż 18 lat.
  2. Dziecko musi być chore i wymagać opieki medycznej.
  3. Rodzic/opiekun prawny musi dostarczyć odpowiednie zaświadczenie medyczne potwierdzające konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jak zgłosić zwolnienie na dziecko?

Aby otrzymać zwolnienie na dziecko ile dni, należy podjąć następujące kroki:

  1. Skonsultować się z lekarzem, który wystawi zaświadczenie medyczne potwierdzające konieczność zwolnienia.
  2. Przedłożyć zaświadczenie medyczne w miejscu pracy/opiece społecznej w celu uzyskania zwolnienia.
  3. Przestrzegać zaleceń lekarza i sprawować opiekę nad dzieckiem w okresie zwolnienia.
  Wszystko, co musisz wiedzieć o i grupie podatkowej darowizna

Podsumowanie

Zwolnienie na dziecko ile dni wynosi w zależności od wieku malucha oraz rodzaju choroby. Dzieci do lat 14 mają prawo do 33 dni zwolnienia rocznie, natomiast powyżej 14 lat przysługuje 14 dni zwolnienia w roku kalendarzowym. Aby otrzymać zwolnienie na dziecko, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia medycznego potwierdzającego konieczność opieki nad chorym maluchem. Pamiętaj, że zwolnienie na dziecko jest uprawnieniem, które pozwala rodzicom na zapewnienie właściwej opieki medycznej swojemu dziecku. Postępuj zgodnie z przepisami i dbaj o zdrowie swojego malucha!